keyboard_return  چسبون مقالات آموزشی تفاوت زبان برنامه نویسی جاوا و جاوا اسکریپت
  1. تفاوت زبان برنامه نویسی جاوا و جاوا اسکریپت

تفاوت زبان برنامه نویسی جاوا JAVA با جاوا اسکریپت Java Script چیست

با سلام خدمت شما دوستان و همراهان سایت چسبون. این سوال که تفاوت زبان های جاوا اسکریپت و جاوا چیست همواره یکی از دغدغه های بسیاری از توسعه دهندگان تازه کار وب به شمار می رود. جالب است بدانید صرفنظر از تشابه اسمی این دو زبان و تشابه نحو و دستورات آن ها با زبان ++C، تفاوت های بسیاری بین آن ها وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

Difference-Between-Java-And-JavaScript

جاوا یک زیان برنامه نویسی کاملا شی گرا (Object Oriented Programming) است که اولین بار توسط شرکت Sun Micro System به منظور خلق برنامه های کاربردی مستقل و قابل اجرا بر روی انواع سیستم های عامل ارائه شد. در حالی که جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان شبه شی گرا (Like Object Oriented) که اولین بار توسط شرکت NetScape ارائه شد، تنها یک فایل متنی ساده است که نمی توان از آن برای ایجاد برنامه های کاملا مستقل استفاده کرد و برای اجرا می بایست در داخل صفحات HTML قرار گرفته و توسط مرورگرها تفسیر و اجرا شوند. در واقع کاربرد اصلی جاوا اسکریپت در صفحات وب بوده و از آن تنها به منظور افزودن قابلیت های تعاملی به صفحات وب استفاده می شود. البته نباید از ذکر این نکته نیز گذشت که در سال های اخیر امکان کاربرد برنامه های جاوا نیز در قالب Applet ها و صفحات JSP در وب فراهم شده است.

جاوا یک زبان کامپایلی است در حالی که جاوا اسکریپت همان طور که از اسمش پیداست یک زبان اسکریپتی (مفسری) است. زبان های کامپایلی به زبان هایی گفته می شود که قبل از اجرا می بایست کامپایل شوند. زبان های اسکریپتی نیز به زبان هایی گفته می شود که مرحله کامپایل و اجرا آن ها جدا نبوده و در واقع کامپایل آن ها در زمان اجرا انجام می شود. وظیفه تفسیر برنامه های جاوا اسکریپت بر عهده مرورگر است. به برنامه هایی که به زبان های اسکریپتی نوشته می شوند اسکریپت می گویند.

از تفاوت های مهم دیگر این دو زبان می توان به سبک تعریف متغیر ها در آن ها اشاره کرد. زبان های برنامه نویسی از لحاظ تعریف متغیر ها به دو دسته زبان های Strongly Type و Loosely Type تقسیم می شوند. در زبان های با نوع قوی می بایست ابتدا نوع متغیرها را تعیین و سپس در برنامه از آن استفاده نمود. نوع این گونه متغیر ها را نمی توان در طول اجرا برنامه تغییر داد و در صورتی که این متغیرها با عملگرهای مناسب خود به کار نروند نتایج نادرست به دست می آیند و یا خطایی به وقوع می پیوندد. زبان های ++C و JAVA از این دست زبان ها هستند.

در مقابل در زبان های با نوع ضعیف نیازی به تعریف متغیرها و تعیین نوع داده آن ها نمی باشد. در این زبان ها تعیین نوع های داده به طور خودکار و بر حسب نیاز توسط خود زبان انجام می گیرد و بنابراین در طی فرآیند پردازش داده ها می توان در هر مرحله به راحتی نوع داده ها را بررسی و تغییر داد. زبان هایی همچون JAVA Script و PHP از این دست هستند.

یادگیری جاوااسکریپت بسیار ساده تر از جاوا است. این به این خاطر است که همه آنچه شما به عنوان یک توسعه دهند وب برای یادگیری جاوا اسکریپت نیاز دارید درکی عمیق از HTML است. با این حال چنانچه درک درستی از جاوا اسکریپت داشته باشید یادگیری جاوا نیز برایتان سهل و دلپذیر خواهد شد!

چسبون مرجع برنامه نویسی و طراحی وب.

تفاوت زبان برنامه نویسی جاوا و جاوا اسکریپت - 4.2 از 5 بر اساس 150 رای

امتیاز کاربران

تفاوت زبان برنامه نویسی جاوا و جاوا اسکریپت
دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد

2023 © Copyright کليه حقوق مادی و معنوی براي چسبون محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.