keyboard_return  چسبون مقالات آموزشی آموزش کنترلر در لاراول laravel
  1. آموزش کنترلر در لاراول laravel

مسیردهی(route) به کنترلر (controller)

در این آموزش به شما یاد خواهیم داد که چطور با کنترلر کار کنید و اطلاعات رو توسط route به کنترلر مورد نظر ارسال کنید. لاراول یک مزییت بزرگ نسبت به سایر فریم ورک ها داره اونم اینه که قابلیت مسیردهی رو پشتیبانی میکنه. در قسمت قبلی درباره آموزش کار با pass کردن داده ها در لاراول صحبت کردیم. در این آموزش به تکمیل قسمت قبلی می پردازیم.

controller

در مرحله اول به مسیر app\Http در پروژه برید و فایل routes.php رو باز کنید. برای مثال کاربر وقتی به صفحه ی خانه ی سایتتون اومد لاراول به فایل کنترلر chasboonController میره و متد hi رو اجرا میکنه. به همین سادگی!

Route::get('/','[email protected]');

برای اینکه به لاراول بفهمونید کدوم متد اجرا بشه باید قبل اسم متد @ بذارید .خب این فایل رو ذخیره کنید. در مرحله بعد ما باید با دستورات آرتیسان (artisan) فایل کنترلرمونو (chasboonController) بسازیم. برای اجرای artisan باید cmd رو run کنید. حالا با استفاده از دستورات cd به پوشه ی پروژه برید. برای مثال وقتی پروژه شما در آدرس C:\xampp\htdocs\laravel هست باید به این شکل در cmd عمل کنید:

C:\>cd xampp\htdocs\laravel

بعد enter رو بزنید تا وارد پوشه پروژه بشید. اگه بدرستی دستورات رو وارد کردین همه چی برای استفاده از دستورات php artisan آمادست. حالا در cmd تایپ کنید:

php artisan make:controller chasboonController

با enter کردن دستور فوق یک فایل به اسم chasboonController در آدرس app\Http\Controllers ایجاد خواهد کرد. به مسیری که گفته شد برید و فایل مورد نظر که ساختید رو باز کنید. به یاد داشته باشید که اسم کنترلر باید camelcase باشه. یعنی حرف اول کوچیک و حرف دوم با کلمه ی بزرگ نوشه بشه برای مثال : (chasboonController) . حالا فایل chasboonController رو باز کنید.

  public function hi()
    {
        return 'chasboon.ir';
    }

این کد رو کپی کنید و paste کنید در این فایل. در کد فوق کلمه ی chasboon.ir رو به صفحه ی خانه سایت ارسال (pass) کردیم. آموزش این قسمت به پایان رسید و اگر سوالی داشتید حتما کامنت کنید. همچنین اگر این قسمت رو میخونید حتما به پست قبلی هم سری بزنید.  

قسمت قبلی: آموزش pass کردن داده ها در laravel و blade

   

آموزش کنترلر در لاراول laravel - 4.2 از 5 بر اساس 150 رای

امتیاز کاربران

آموزش کنترلر در لاراول laravel
دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد

2021 © Copyright کليه حقوق مادی و معنوی براي چسبون محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.