keyboard_return  چسبون مقالات آموزشی مقایسه WAMP با XAMPP و LAMP سرور
  1. مقایسه WAMP با XAMPP و LAMP سرور

مقایسه WAMP Server و XAMP Server و LAMP Server کدامیک بهتر است؟

اگر می خواهید وارد دنیای طراحی سایت شوید و قصد دارید از زبان برنامه نویسی PHP برای توسعه و پیاده سازی وب سایت خود استفاده کنید لازم است قبل از اینکه سایت طراحی شده خود را در دسترس عموم قرار دهید، آن را روی سیستم خود تست کنید تا اگر دارای Error یا باگ می باشد آن را برطرف کنید. در این پست قصد داریم سرورهای قدرتمند LAMP، WAMP و XAMPP که برای اجرای کدهای PHP روی سیستم های لوکال معرفی شده اند را با هم مقایسه کنیم. این نرم افزار ها سیستم شما را به یک سرور محلی تبدیل می کنند بدین صورت شما می توانید سایت هایی که حاوی کد های PHP می باشند را قبل از اینکه روی اینترنت قرار دهید ابتدا روی سیستم خود تست نمایید و بعد آن را Host کنید.

Compare-WAMP-LAMP-And-XAMPP-Server

تفاوت اصلی بین LAMP، WAMP و XAMPP در سیستم عامل قابل پشتیبانی می باشد

LAMP : برای سیستم عامل Linux

WAMP: مخصوص سیستم عامل Windows

XAMPP: برای تمامی سیستم عامل ها

 

LAMP Server چیست؟

کلمه LAMP مخفف عبارات Linux, Apache, Mysql, PHP می باشد. LAMP یک محصول متن باز (Open Source) می باشد که فقط روی لینوکس اجرا می شود. این نام بیانگر اجزای تشکیل دهنده آن می باشد. L به معنای اینکه این نرم افزار مخصوص Linux طراحی شده است. A بیانگر این است که از وب سرور Apache استفاده می کند. حرف M مخفف MySQL  بوده که بیانگر نوع دیتابیس مورد استفاده (RDBMS) می باشد و PHP زبان برنامه نویسی شما می باشد.

WAMP Server چیست؟

ومپ سرور نیز یک ابزار قدرتمند مبتنی بر پلتفرم ویندوز می باشد که سیستم شما را به یک سرور محلی (Local Server) تبدیل می کند. این کلمه از عبارات Windows, Apache, MySQL, PHP تشکیل شده است که بیانگر این است از چه ابزار ها و تکنولوژی هایی استفاده می کند.

ومپ سرور برای توسعه و تست برنامه های نوشته شده به زبان PHP روی سیستم عامل ویندوز مناسب می باشد.

XAMPP Server چیست؟

زمپ سرور نیز همانند دو برنامه قبل جهت شبیه سازی سیستم لوکال به یک سرور بکار می رود XAMPP مخفف عبارات X-OS, Apache, MySQL, PHP می باشد. منظور از X-OS اینست که می تواند برای سایرسیستم عامل ها (ویندوز، لینوکس، مک) استفاده شود. همچنین XAMPP از ابزارهایی مانند Perl، Filezilla FTP Server، Weblizer،  و mercury mail و Tomcat نیز پشتیبانی می کند.

زمپ برای اجرای وب سایت هایی که از زبان برنامه نویسی PHP و یا Perl استفاده می کنند مناسب است.

با توجه به اینکه کامپوننت های اصلی در این نرم افزار ها Apache، MySQL، PHP می باشد از نظر میزان کارایی تا حد زیادی مشابه هم می باشند. اما با توجه به اینکه چه کامپوننت هایی را اجرا می کنید میزان RAM و CPU مصرفی سیستم شما متفاوت خواهد بود. همچنین XAMPP دارای مدیریت مصرف منابع قویتری از WAMP می باشد.

مقایسه WAMP با XAMPP و LAMP سرور - 4.2 از 5 بر اساس 150 رای

امتیاز کاربران

مقایسه WAMP با XAMPP و LAMP سرور
دیدگاه‌ها
reza reza 5 سال پیش
خیلی ممنون خیلی مختصر و مفید بود
آرمان بابائی آرمان بابائی 5 سال پیش
ممنون بابت فیدبک شما

2023 © Copyright کليه حقوق مادی و معنوی براي چسبون محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.